Blog

Kendinize samimi olduğunuz anlarda ortaya çıkan enerjinin gücüyle tahminler yürütürsünüz ve sonrasında da bu tahminlerin gerçekleştiğini görünce şaşırırsınız. Ekonomide, iş dünyasında, yatırımlarınızda, iş hayatınızda her yerde, her konuda bu durum yaşanabilir. Evet ben de aynı durumu yaşadım ve şaşırdım. Sonra aklıma şu soru geldi. Acaba ben geleceği mi görüyorum? Yoksa geleceği mi yaratıyorum? Çünkü her ikisinde de sonucu biliyor oluyorsun. 

Cevap; her ikisi de… Gelecek ile ilgili potansiyeller mevcut sen bu potansiyelleri görüyorsun ve onların içinden istediğini tercih ederek o potansiyeli yaratıyorsun. Yani boşlukta asılı olan potansiyellerin farkına varıp, istediğini gerçekliğin yapıyorsun. Tüm potansiyellerde kişiye özel. Yani benim alanımdaki potansiyeller ile senin alanındaki potansiyeller arasında farklılık olduğu gibi benzerlikler olabilir ya da tamamıyla aynı olabilir. Potansiyelleri yaratan da kolektif bilinç ve bireysel bilinç. Kolektif bilincin ne kadar etkisinde isen potansiyellerin o kadar diğerleri ile aynı olur. Ne kadar çok kendine özgü, kendin isen, potansiyellerinde sana özgü olur. Seçimlerimize karar veren ise kişisel bilincimiz ve karakterimiz… Karakterimiz ve inanışlarımız doğrultusunda bilinçli çoğu zaman da bilinçsiz seçimler yapıyoruz. Örneğin bir ara herkesin ve çoğunlukla hala işleri bırakıp Bodrum’a yerleşmek istemeleri gibi kolektif hayalleri bilinçsizce seçmek gibi… ancak bu gerçekten de sizin kendi hayaliniz de olabilir. Bu ayrımı yapacak tek kişi sizsiniz. 

Gördüğüm şey şu, insanların daha doyumlu tam dolu hayatlar süreceği, neşe keyif coşku ön planda eğlenmek ön planda…daha fazlanın yerini daha az alırken, daha çok tatmin olacağız.  Canının tam da istediğini yemenin verdiği haz… gerçekten canının ne istediğini bilirsen onu yersin ve tatmin olursun ancak canım bir şey istiyor tam da bilemiyorum tatlı ve şerbetli dersen tüm şerbetli tatlıları yiyip sonra yok ya bu değil deme ihtimalin var. Tabii aldığın kilolarda cabası… İşte soruyorlar ya salgından sonra ne olacak diye? Salgından sonra daha az daha çok olacak. Tam da istediklerimize odaklandığımız minimal hayatlarımız hedefi 12’den vuracak. Başarı, zenginlik, mutluluk kavramları kişiye özel terminoloji ile oluşturulacak. Herkesin kendi hayatına ilişkin sözlüğü olacak.

Kişiler hayat sözlüğünü oluşturacaklar. Her bir kavramın onun için anlamını oluşturup sonra da hayat amaçlarını ve isteklerini ortaya koyacaklar… hadi bakalım hazır mısın?

Başlayalım…

Başarı: Başarma işi (TDK)

Başarı: …………………….  (Sence ne ise, lütfen doldur)

Başarmak: Bir işi istenilen bir biçimde bitirmek (TDK)

Başarmak: …………………….  (Sence ne ise, lütfen doldur)

Kendi kendinden memnun olmak: Sevinç mutlu olma hali(TDK)

Kendi kendinden memnun olmak: …………………….  (Sence ne ise, lütfen doldur)

Sevmek: Yerini şartlarını uygun bulmak (TDK)

Sevmek: …………………….  (Sence ne ise, lütfen doldur)

Sevgi: İnsanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu (TDK)

Sevgi: …………………….  (Sence ne ise, lütfen doldur) Bu kavramları arttırabiliriz. Önemsediğiniz kavramlar için kendi sözlüğünüzü oluşturmak, kendinizi tanımak için güzel bir yol olabilir. Peki siz kendinizi tanımaya hazır mısınız?