10BİN SAAT KURALI

Gerçek bir Uzmana ihtiyacım var! 10.000 saat kuralı nedir?

Bu aralar bir çok toplantıda, dost meclisinde konuştuğumuz bir konu var. Gerçekten ihtiyacımız olan, uzman kişiyi nasıl bulabiliriz?

Avukat, muhasebeci, danışman, doktor, terzi, şoför her ne konuda olursa olsun profesyonel desteğe ihtiyacımız olduğunda etrafımızda ya da bir Google uzağında binlerce seçeneğimiz var ancak maalesef doğru uzmanı, kişiyi bulmak çok zor. Bunun en önemli sebebi, mesleklerde standart kuralların belirlenmemiş olması ve belirlense dahi bu standartların denetlenmiyor olması…

Sosyal medya vasıtasıyla, kişilerin kendilerini tanıtmaları, geniş kitlelere ulaşmaları artık daha kolay, zahmetsiz ve ücretsiz. Dolayısıyla, bir konuda yeterli pratiğe sahip olmadan kişiler rahatlıkla belli bir konunun uzmanı gibi kendilerini lanse edebiliyorlar. Sosyal medyada ne kadar aktif olduğu, paylaşımları vs gibi etkenler de insanların yanlış değerlendirme yapmalarına sebebiyet veriyor.

Okumakta olduğum Malcolm Gladwel’e ait Outliers ‘Çizginin Dışındakiler’ kitabına göre; bir konuda uzmanlaşmak için en az 10.000 saat üzerinde çalışılması gerekmektedir.

Buna göre, bir konu için yıllarınızı ve önemli oranda vaktinizi harcamadan başarıya ulaşmanız mümkün olmamaktadır. 10 bin saat kuralı bakış açısına göre kısa yoldan hızlıca başarıya ulaşmak gibi bir durum söz konusu olamaz.

10 bin saat kuralına göre herhangi bir alanda haftada ortalama 5 gün, günde 8 saat çalıştığınızı varsayarsak bu yılda 240 gün gibi bir çalışma süresi eder. Bu süre yaklaşık olarak 1920 saat etmektedir. Yaklaşık 5 yıl o belli konuda pratik yapmanız gerekmektedir.

Gelelim yazımın can alıcı kısmına, belli bir konuda henüz 10.000 saat pratik yapmamış ancak kendini uzman sanan bir kişiden hizmet satın aldığınızda, o kişinin pratik yapması için ona fırsat tanıyorsunuz. Kişi size ücreti karşılığında hizmet verirken aynı zamanda da pratik yapıyor. Oysa siz, 10.000 saat pratik yapma sürecini çoktan bitirmiş gerçek bir uzmandan hizmet satın aldığınızda onun gerçek uzmanlığına ödeme yaparsınız.

Yorum bırakın